למה לא כדאי להקצות את כל החסכונות למסלול מחקה מדד ה-S&P500 ?

בתקופה האחרונה מתרחשת "נהירת משקיעים" למסלולי מחקי מדד כאלה ואחרים, שבראשם מככבים המסלולים שמחקים את מדד ה-s&p500. 

על פניו, הנהירה הזו עשויה להיות משתלמת אך היא גם מאוד מסוכנת ויש דברים שחייבים לקחת בחשבון לפני שמבצעים אותה – במיוחד אם מדובר על כלל החסכונות.

סוכן ביטוח יאיר סלע

מאת יאיר סלע
סו"ב ובעל תואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון.

הפיזור לא אידאלי

אולי ה-S&P500 הוא מדד שמכיל את 500 החברות הגדולות בארה"ב, אבל עדיין, שמדובר על החסכונות שלנו לטווח ארוך – אין בו מספיק פיזור. 

בהשקעות, כדאי לקחת בחשבון גם מניות של החברות הבינוניות והקטנות. כי כשיש תקופות של צמיחה, דווקא השווי שלהן עולה באופן משמעותי – הרבה יותר מהשווי של המניות הגדולות.

ומה לגבי שאר העולם? האם לא נכון שנהיה מושקעים ברמה כזאת או אחרת בכלכלות כמו אירופה, יפן, דרום אמריקה, הודו, סין ואפריקה?

לא מומלץ להסתמך רק על הכלכלה של ארה"ב כדי לפזר את הסיכון והסיכוי בצורה המיטבית – חייבים פיזור רחב יותר, פיזור עולמי עם חשיפה לא מבוטלת גם לישראל.

למה ישראל? כי בסוף אנחנו בכל זאת חיים כאן ואם השקל והכלכלה הישראלית מתחזקים, וכל הכסף שלנו מחוץ לישראל, אז יש לנו בעצם הפסד ריאלי, והכסף שלנו נשחק.

נתון שבועי קטן יכול לעשות שינוי גדול

אם באחד השבועות מדד ה-S&P500 עלה ב-0.8% והשקל התחזק מול הדולר ב 2% – משמעות הדבר, שכל מי שהשקיע במדד, התיק שלו ירד ב 1.2%, ומה יקרה אם השקל יתחזק ב-10% בשנה והמדד יישחק ב-5%?

עוד נתון שכדאי לשים אליו לב, זה התזמון של ההשקעה. אם מעבירים את כל החסכונות בזמן שמדד ה-S&P500 נמצא בשיא כל הזמנים, יכולות לעבור הרבה שנים עד שתתקבל תשואה כלשהי.

רוצה להתייעץ עם יאיר סלע?

הנה כמה סיבות להתרחק ממדד ה-S&P500 ולעבור למסלול מניות רגיל:

1. המדד מושפע מאוד משער הדולר שנמצא במגמה שלילית ויכול לגרום לירידה בתיק גם אם המדד ימשיך לעלות.

2. המדד יקר מאוד בייחס למדדים אחרים.

3. ציונות – מעבר ממדד חו"ל למסלול מניות רגיל מחזק את השוק המקומי.

4. חשוב לזכור שגם מסלול מניות רגיל נותן חשיפה ברמה כזו או אחרת לחברות הנסחרות ב-S&P500 לפי בחירת מנהל ההשקעות.

אז מה כן לעשות?

במקום להשקיע במדד אחד ספציפי בארה"ב, מומלץ זה לעבור למסלול מניות מנוהל של בית ההשקעות אשר נמצאים בו, בהתאם לוועדת ההשקעות שלהם. 

מסלול מניות הוא דינאמי, משתנות שם החזקות של ניירות ערך על בסיסי יומי, יש שם פיזור גלובלי בהרבה מטבעות ושינויים באלוקציה בהתאם להחלטות של ועדת השקעות.

לסיכום

הטרנד להעביר את ההשקעות שמעקב אחר ה-S&P500, הוא הרבה בגלל "חכמת הבדיעבד". 

אף אחד לא מבטיח שמה שהיה בעבר הוא מה שיהיה, וזו לקיחת סיכונים לא נכונה לעקוב רק אחרי מדד אחד.

לכן, כדאי לתת למנהלי ההשקעות בבתי ההשקיות לנהל בצורה אקטיבית, בהתאם לוועדת ההשקעות, זה יהיה ניהול הרבה יותר נכון, אחראי ויעיל מבחינת הקטנת סיכונים סיסטמטי.

אף אחד לא מבטיח שמה שהיה בעבר הוא מה שיהיה. הטרנד להשקיע ב-S&P500, הוא מתבסס רק על "חכמת הבדיעבד". 

– יאיר סלע