תכנון פנסיוני למשפחות יחידניות

במשפחה יחידנית, תכנון פנסיוני הוא שונה ומורכב יותר מאשר במשפחה רגילה.

כחוסכים יחידים, מוטלת עלינו אחריות כפולה לוודא שלילדים שלנו יהיה את כל מה שהם זקוקים לו.

כאן, אסביר לכם איזה אפשרויות עומדות לפניכם ומה אתם צריכים לעשות כדי לתכנן את העתיד הפיננסי שלכם כהורים יחידנים כמו שצריך.

שרית פניזל

מאת שרית פניזל
סוכנת ביטוח, מתכננת פרישה ומומחית לתכנון פיננסי ופנסיוני

לפני שנצלול להסברים על מסלולי החיסכון, חשוב שתדעו שמלבד מרכיב החיסכון (שאחראי על הקצבה הצפויה לכם בעת הפרישה), קיימים בהם גם 2 מרכיבי ביטוח שצריך לקחת בחשבון: ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה.

מטרת ביטוח החיים היא להבטיח שרמת החיים תישמר במקרה מוות (חלילה) ושל אובדן כושר עבודה היא לדאוג שבכל מקרה שלא יהיה ההכנסה החודשית לא תפגע.

כחוסכים יחידים, מוטלת עלינו אחריות כפולה לוודא שלילדים שלנו יהיה את כל מה שהם זקוקים לו.

– שרית פניזל

הביטוח הפנסיוני מתחלק ל-2 סוגים:

קרן פנסיה

קרן פנסיה היא קופה הדדית אשר צוברת חיסכון לגיל הפרישה ובנוסף גם מקנה כיסויים ביטוחים כמו פנסיית נכות למקרה של אובדן כושר עבודה ופנסיית שארים למקרה מוות.

קרן הפנסיה מבטיחה תשלום קצבת שארים לשאריו של המבוטח שהם בן זוג וילדים. בן הזוג, מקבל קצבה בגובה 60% מהשכר המבוטח לכל ימי חייו והילדים – מקבלים קצבה בגובה 40% עד לגיל 21.

במשפחה יחידנית, בהעדר בן זוג, החוסך יכול להחליט בשנתיים הראשונות ממועד ההצטרפות לוותר על הכיסוי לשארי בן הזוג ולהשאיר רק את הכיסוי לילדים וכך למעשה להגדיל את קצבת השארים ל-100% מהשכר המבוטח.

אחת השאלות שחוזרות על עצמן כל הזמן היא "מה יקרה כאשר מקרה המוות של ההורה הוא אחרי שהילד עובר את גיל 21, האם הצבירה של הפנסיה נעלמת?" ובכן, התשובה לשאלה הזו היא שהילדים עוברים את גיל 21 הם לא יהיו זכאי לקבל את קצבת השארים בקרן, אלא את הסכום הצבור בקרן כמוטבים.

להורה שרוצה להבטיח תשלום נוסף לילדיו לאחר מותו גם אחרי שהוא עוברים את גיל 21 שלהם לצורך לימודים, חתונה, בית וכו' – מומלץ לרכוש ביטוח חיים  פרטי נוסף כהשלמה.

ביטוח מנהלים

ביטוח מנהלים הוא למעשה פוליסת ביטוח עם צבירת חיסכון לגיל הפרישה ובנוסף נרכש גם כיסוי לביטוח אובדן כושר עבודה.

מי שמבוטח בביטוח מנהלים יכול לרכוש ביטוח חיים בעלות נוספת שבמרבית המקרים משולם למוטבים כסכום חד פעמי פטור ממס.

את סכום הביטוח הנדרש ניתן לחשב כמכפלת המשכורות העתידיות ולהוון את הסכום לאותו מועד בו מבוצע ביטוח החיים.

כיום, לרוב ביטוח המנהלים נרכש על שכר שהוא מעל התקרה המבוטחת בקרן הפנסיה. 

רוצה להתייעץ עם שרית פניזל?

 לסיכום

כהורים יחידניים וכמפרנסים עיקריים של המשפחה חשוב לערוך בירור צרכים מקיף על מנת לבחור את הביטוח הפנסיוני הנכון ביותר עבור המשפחה שלכם.

במידה ויש לכם קרן פנסיה (שלרוב זו האופציה המיטבית עבורכם), מומלץ להוסיף ביטוח חד פעמי למקרה מוות כהשלמה מעבר לקצבת השארים שבה.

לכל שאלה נוספת מוזמנים ליצור קשר.